Procedura recenzowania w czasopismach naukowych
Procedura recenzowania artykułów jest zgodna z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, opisanymi m.in. w broszurze „Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce”, Warszawa 2011.
Autorzy przysyłając artykuł do publikacji wyrażają zgodę na proces recenzji. Nadesłane artykuły są poddawane ocenie formalnej przez Redakcję, a następnie recenzowane przez dwóch rzetelnych recenzentów, którzy nie są członkami Redakcji pisma i nie są zatrudnieni w jednostce wydającej czasopismo. Nadesłane artykuły nie są wysyłane do recenzentów z tej samej placówki, z której pochodzi przynajmniej jeden z autorów. Recenzent podpisuje deklarację o niewystępowaniu konfliktu interesów oraz zobowiązanie do niewykorzystywania wiedzy na temat artykułu przed jego publikacją. W przypadku tekstów powstałych w języku obcym co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany w instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora pracy. Prace recenzowane są poufnie i anonimowo (tzw. „double-blind review process”). Recenzent nie może być autorem tekstu w numerze, na potrzeby którego przygotowuje recenzję. Autor jest informowany o wyniku dokonanej recenzji oraz otrzymuje dwie recenzje do wglądu, następnie możliwa jest korespondencja z Redakcją czasopisma dotycząca ewentualnych uwag.
Lista współpracujących recenzentów publikowana jest raz w roku.
Zapory „ghostwriting” i „guest authorship”
Dowodem etycznej postawy pracownika naukowego oraz najwyższych standardów redakcyjnych jest jawność informacji o podmiotach przyczyniających się do powstania publikacji (wkład merytoryczny, rzeczowy, finansowy etc.). Jest to przejawem nie tylko dobrych obyczajów, ale także społecznej odpowiedzialności.
Przykładami przeciwstawnymi są „ghostwriting” i „guest authorship”. Z „ghostwriting” mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji. Z „guest authorship” („honorary authorship”) mamy do czynienia wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem publikacji.
W związku z powyższym, aby przeciwdziałać przypadkom „ghostwriting”, „guest authorship” Redakcja wprowadza następujące procedury:
Redakcja informuje, że jest zobowiązana do demaskowania wszystkich przypadków nierzetelności naukowej, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów, tj. instytucji zatrudniających autorów, towarzystw naukowych, stowarzyszenia edytorów naukowych itp. Redakcja będzie dokumentować wszelkie przejawy nierzetelności naukowej, zwłaszcza łamania i naruszania zasad etyki obowiązujących w nauce.